چهارشنبه 18 تیر 1393  10:44 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 18 تیر 1393 10:54 ق.ظ
نوع مطلب: حقوق مدنی ،

وکالت صغیر به اتفاق کبیر1

                                      لطیف عبادپور سردفتراسناد رسمی 10 پارس آباد و دانشجوی دکترای حقوق خصوصی

آیا صغیر را می توان بانضمام كبیر وكیل قرار داد ؟ فرضا در وكالت نامه ای ، ششدانگ پلاك ثبتی ... را به دونفر بصورت بالمناصفه و بالسویه وكالت داد كه یكی از آنها صغیر باشد ؟

هیچ پرسشی بی جهت از ذهن نمی تراود . اگر از سائل پرسیده شود که آیا صغیر تواند به تنهایی وکیل شود ؟ قطعا با استناد به مواد  662 و 682  قانون مدنی 2پاسخ را منفی خواهد دانست که وکیل باید برای انجام مورد وکالت اهلیت داشته باشد تا وکالت امکان تحقق داشته باشد و چون حجر عارض بر وکیل شود وکالت حاصل باطل شود .

پس این سوال از کجا به ذهن سائل خطور کرده است  ؟ بی گمان ماده ی 856 قانون مدنی در این میان بی تقصی نبوده است : « صغیر را می توان به اتفاق یک نفر کبیر وصی قرارداد . در این صورت اجراء وصایا با کبیر خواهد بود تا موقع بلوغ و رشد صغیر » .

اما وکالت را قیاس با وصایت نتوان کرد که یکی عقد است و آن دگر ایقاع . امکان وصایت معلق به رفع حجر را از ماده ی 856 قانون مدنی و  واضح تر از آن از ماده ی 855 آن قانون 3( وصایت به نحو ترتیب ) می توان استنباط کرد .وصایت در زمره ی ایقاعات است و متکی به اراده ی موصی . اراده ی وصی را نقشی در ایجاد این سمت نیست . پس لازم نیست وصی پیش از مبادرت به اجرای وصایت اهلیت داشته باشد .  ( کاتوزیان ، حقوق مدنی ، ج 3 ، ص 454)

بنابر این اگر نتوانیم وکالت را با وصایت قیاس کنیم . فرقی بین آن که صغیر به تنهایی وکیل قرار گیرد با آن که به اتفاق کبیر وکیل شود نخواهد بود . فرق در آن خواهد بود که اگر چنین سندی در دفتر اسنادی تنظیم شده باشد و صغیری به اتفاق کبیر وکیل قرار گرفته باشد ؛ چنانچه وکالت بالانفراد باشد ؛ وکالت را باید دو وکالت مستقل دانست و یکی را صحیح شناخت و آن دیگری را باطل .  اگر وکالت تنظیمی وکالت بالاجتماع باشد چون وکالت نسبت به صغیر تحقق ناپذیر است نسبت به کبیر هم تحقق نخواهد یافت چون شرط اجتماع از ابتدا حاصل نیست و در نتیجه وکالتی بوجود نمی آید .

پی نوشت ها :

1-   مراد کبیر رشید است

2-   ماده ی 662 قانون مدنی : « وکالت باید در امری داده شود که خود موکل بتواند آنرا بجا آورد وکیل هم باید کسی باشد که برای انجام آن امر اهلیت داشته باشد .»

ماده ی 682 قانون مدنی : « محجوریت موکل موجب بطلان وکالت می شود مگر در اموری که حجر مانع از توکیل در آنها نمی باشد و همچنین است محجوریت وکیل مگر در اموری که حجر مانع از اقدام در آن نباشد .»

3-   ماده ی 855 قانون مدنی : « موصی می تواند چند نفر را بنحو ترتیب وصی معین کند به این طریق که اگر اولی فوت کرد دومی وصی باشد و اگر دومی فوت کرد سومی باشد و هکذا .»

 

 

 

   


نظرات()   
یکشنبه 8 تیر 1393  09:52 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 8 تیر 1393 10:26 ق.ظ

«هر که آمد به جهان نقش زوالی دارد»

برادر بزرگوارو همکار ارجمند جناب آقای مراد امیر امینی سردفتر   106  پارس آباد

   بی گمان درگذشت برادر بزرگوارتان حجت الاسلام وحید امیر امینی گرد غم برچهره تان پاشیده است. رسم روزگار است که بارها و بارها همه را به چنین آزمونهای سختی می آزماید، این فقدان بزرگ را صمیمانه تسلیت گفته و سربلندی و شکیباییتان را در این کارزار از ایزد منان خواستارم.

     باشد که روح بلند این عزیز از دست رفته در بارگاه امن الهی و در جوار رحمتش جاودان بیاساید.         

      با تشکر و احترام لطیف عبادپور سردفتر اسناد رسمی 10 پارس آباد

به اطلاع همکاران بسیار گرامی می رساند که مجلس ختم عزیز از دست رفته امشب از ساعت 10 الی 11 در مسجد المهدی محله فرودگاه پارس آباد برگزار خواهد شد .

   


نظرات()   

وبلاگ شخصی لطیف عبادپور

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو